Jeśli zastanawiamy się, czy warto tworzyć takie strony, które są dostępne na darmowych serwerach, na pewno warto takie zagadnienie przeanalizować z różnych perspektyw. Jeśli interesuje nas przede wszystkim wykonanie strony szybko i tanio, wówczas jest to jak najbardziej opcja warta uwagi. NMożemy tutaj liczyć na bardzo krótki proces rejestracji, który zakończony zalogowaniem się do serwisu, zaowocuje dla nas tym, że od razu przejdziemy do „tworzenia” naszej strony, czyli zazwyczaj do wybierania szablonów, ewentualnie dodatkowych gadżetów, które uatrakcyjnią jej wygląd. Warto zauważyć, iż kilka lat temu nie było w tym nic atrakcyjnego, by mieć swoją stronę w takim miejscu w sieci, jednak dzisiaj serwisy naprawdę mogą nam zaproponować ciekawe rozwiązania w postaci nawet całkiem dobrej jakości graficznej szablonów, a także różnorodną tematykę. Bardziej zaawansowane, również zaoferują nam takie szablony, które będziemy mogli modyfikować, co także będzie się odbywać w mniej lub bardziej ograniczonym zakresie. Patrząc na taki wybór pod kątem oryginalności, czy też posiadania atrakcyjnego adresu w sieci, bądź też przyszłego pozycjonowania naszego serwisu, może się okazać, że taki wariant nie jest już taki atrakcyjny. Szablony, chociaż są możliwe do wyboru różne, to możemy być pewni, iż na dużym portalu, jest, co najmniej 10 stron, które przedstawiają się identycznie pod względem grafiki. Ponadto, jeśli chcemy, aby strona była naszą wizytówką, nie będziemy mogli zaprezentować takiej witryny, gdyż jej adres jest zbyt długi, jak i nie jest na naszej własnej domenie, co będzie również sprawiać trudność przy pozycjonowaniu strony.
Pomimo tego, że obecnie projektowanie stron może być prostym przedsięwzięciem, wciąż zdarzają się błędy, jakie mogą zadecydować o popularności stworzonego serwisu. Najpoważniejszym kandydatem do miana otrzymania takiego tytułu jest czcionka, z którą wiąże się najwięcej problemów. Przeważnie ten problem jest najbardziej widoczny i dlatego ma tak ujemny wpływ na atrakcyjność strony. Błędy, jakie mogą się wiązać z czcionką, to użycie niewłaściwego jej koloru, który nie będzie się zbyt dobrze wyróżniać na odcieniu tła, bądź też będziemy używać wielu różnych kolorów czcionek na stronie, które nie będą najlepiej dobrane. Wtedy zamiast przyciągać uwagę odbiorcy do przeczytania danej informacji, zniechęcimy go do tego. Innym problemem jest zły dobór wielkości czcionki, czy też jej rodzaju, co stanie się wtedy, gdy zechcemy trochę poeksperymentować i zdecydować się być bardziej oryginalnym od „reszty”, pomijając podstawowe czcionki – Verdanę, Times New Roman, czy Arial, wybierając mniej znaną. Efekt może być taki, że na naszej stronie zabraknie polskich znaków, a w ich miejsce wyskoczą różne dziwne oznaczenia, które niestety zazwyczaj pojawiają się w takiej formie, iż właściwie w tekście nie można zwrócić uwagi na nic innego. Inne błędy na stronie mogą wynikać z nie zadbania o dobór właściwych słów kluczowych, które będą się odnosić do tematu, jaki nasza strona porusza, bądź też zapomnimy o takich wyróżnikach, jak nagłówki, czy tytuły, które będą przyciągać uwagę odbiorcy, jak i Google.
W dzisiejszych czasach, kiedy wiemy, że bardzo pomocnym czynnikiem, jaki wpłynie na naszą rozpoznawalność w sieci, jest posiadanie własnej strony, zastanawiamy się, czy osoby, które nie mają styczności z programowaniem, również sobie poradzą na takim polu. Tworzenie strony może być rzeczywiście proste, szczególnie takiej, która nie jest zbyt skomplikowana, czyli odznacza się dosyć małą liczbą podstron, a przy tym dotyczy konkretnego tematu, który jest omawiany pod różnymi aspektami. Znacznie trudniej początkującemu będzie stworzyć duży serwis, który będzie posiadać nawet 15 stron poza stroną główną. Tutaj potrzebna jest szczególna umiejętność organizowania treści, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć ruchomą zależność między stronami, co zaowocuje tym, że nikt, kto nas odwiedzi, się nie zgubi. W przypadku pierwszego wariantu strony, nie tylko istnieje możliwość wykonania serwisu samodzielnie, ale również zupełnie za darmo, ponieważ taką stronę bez trudu będziemy mogli umieścić na każdej darmowej domenie, czy serwisie, który proponuje nam darmowy hosting. Jeśli jednak nasz serwis jest duży, nie dość, że jego objętość pamięciowa będzie znacznie większa i może być nam trudno znaleźć serwisy, które udostępnią nam jej aż tyle. Ponadto będzie to trochę „niepoważne”, by taki serwis chcieć upchnąć pod nazwą innego dużego portalu. W ten sposób będziemy mogli sobie tylko zaszkodzić, gdyż nie będziemy wzbudzać zaufania takim adresem, a ponadto może się okazać, że nasza strona pewnego dnia zostanie po prostu usunięta z różnych przyczyn, które nie zawsze będą nam znane.
Zazwyczaj zakładanie własnej strony wydaje się nam bardzo czasochłonnym przedsięwzięciem, co może nie być dalekie od prawdy, gdy będziemy ją tworzyć samodzielnie i w dodatku bez wsparcia żadnych edytorów tekstowych, które będą obsługiwać język Html. Jednak, gdy przede wszystkim zależy nam na tym, by stronę mieć jak najszybciej, móc ją ustawić przy pomocy kilku kliknięć myszką, wówczas również będzie to możliwe. Projektowanie w 10 minut jest wykonalne, szczególnie, kiedy będzie się ono ograniczać jedynie do dokonywania wyborów poszczególnych elementów, jakie umieścimy na swojej stronie, w tym szablonu, czy czcionki, a także zdjęć, czy tekstu, co już będzie leżeć w naszym zakresie. Jednak samo tworzenie strony nie musi być skomplikowane, a będziemy mogli je przeprowadzić równie dobrze poprzez korzystanie z darmowych stron, które na nas czekają na serwisach, które oferują nam udostępnienie miejsca w szeregach swojego portalu, najczęściej popularnego i mającego bardzo wiele podobnych stron do tej, którą sami będziemy mieć. Innym rozwiązaniem może być wybór takiego programu, jak Joomla, dzięki któremu także będziemy mogli bardzo szybko wykreować naszą stronę, którą następnie zamieścimy na jakimś serwerze, który będzie oferować darmowy hosting, bądź płatny, wedle naszego uznania i wyboru takiego serwera. Być może już nie tak szybko, ale równie łatwo będziemy mogli stworzyć dokument Html przy pomocy edytora typu WYSIWYG, dzięki któremu ustawiamy wszelkie parametry, po prostu umieszczając je na stronie poprzez opcję „złap i upuść”.
Jeśli chcemy stworzyć swoją pierwszą w życiu stronę internetową, na pewno będzie dla nas pomocne dowiedzieć się, jakie są jej ramy, zakładając, że będziemy ją projektować samodzielnie, posługując się językiem Html, bądź xHtml. Tak naprawdę są zasadniczo trzy składniki strony, które muszą być, a przynajmniej, jakie być powinny – head, oraz body, które będą zawierać się w znaczniku dokumentu html. Head odnosi się do wszystkich tych elementów, jakie będą znajdować się w górnej części naszej strony, a więc tytułu, wszelkich informacji o stronie, w tym o jej tematyce, czy słowach kluczowych. Natomiast część body odnosi się do pozostałego fragmentu strony, czyli do tekstu, wszelkich na nim operacji, jak i do tabel, ramek, odnośników, itp., itd. Zazwyczaj w każdej z tych części będziemy umieszczać wiele dodatkowych poleceń, jednak warto pamiętać o tak zachowanej struktury dokumentu html, ponieważ pozwoli to nam na stopniową pracę nad stroną, skupiając się na poszczególnych elementach. Nie da się ukryć, że taka forma szablonu strony może wyglądać naiwnie prosto i gdybyśmy nie mieli wcześniej styczności z html’em na pewno byśmy nie uwierzyli, że jest to podstawa, na jakiej będziemy się opierać. Ważnym elementem języka Html jest stosowanie klamerek < i >, które z jednej strony, gdy wprowadzamy jakieś polecenie wygląda tak: „<”, a gdy działanie danego polecenia ma się zakończyć wygląda to tak: „/>”. Początkujący programiści zapominają często o takich detalach, jak slash, czy o samej klamerce, bądź na początku polecenia, bądź na końcu, co jest przyczyną różnych problemów.